منوی سایت
ریزش شکوفه های پرتغال
  • تاریخ ارسال پرسش : 20 آبان 1393 ساعت 03:58 ب.ظ
با سلام
سوالی داشتم در خصوص درخت پرتقال. چرا این درخت شکوفه های خود را نگه نمی دارد و همه آنها را میریزد؟
من در اسفند سال گذشته دو عدد نهال پرتقال خریدم و در حیاط منزلمان در تهران کاشتم. در فروردین ماه این دو درخت تعداد زیادی شکوفه دادند که هر بیننده ای را متعجب می کرد. ولی متاسفانه فقط و فقط یک عدد از این شکوفه ها در یکی از درختان باقی ماند که الان تبدیل به میوه پرتقال شده است.
چه کار کنم تا این دو درخت در سال آینده شکوفه های خود را نگه دارند؟
پاسخ
  • تاریخ پاسخ : 20 آبان 1393 ساعت 03:58 ب.ظ

با توجه به اینکه نهال سال اولش بوده، اگر برگ ها نریخته اند، ریزش شکوفه ها به دلیل استرسی که در اثر جابه جایی به آن وارد شده طبیعی است. ولی برای سال های بعد باید از نظر تغذیه کودی تقویت شوند.
در حال حاضر از کودهای فسفات آمونیوم به ازای هر سال سن درخت 50 گرم، سولفات پتاسیم به ازای هر سال سن درخت 100 گرم، و سولفات آمونیوم به ازای هر سال سن درخت 200 گرم به صورت چالکود استفاده کنید. در اسفند ماه همین کودها را مجددا استفاده کنید، علاوه برآن قبل از گلدهی(اسفندماه) از کود اگرومکس به عنوان ضدتنش استفاده کنید. و بعد از گلدهی (وقتی شکوفه ها به میوه تبدیل شدند، اصطلاحا فندقی شدند) کود میکرو محلول پاشی کنید.
لازم به ذکر است که توصیه های ذکر شده به صورت کلی هستند و با توجه به سازگاری محیط و رقم مورد استفاده قابل تغییر هستند. بنابراین درصورت مواجهه با شرایط خاص یا داشتن هر گونه سوالی با کارشناسان بهرویش تماس بگیرید.

آخرین پرسش و پاسخ ها