منوی سایت
گياه‌شناسى
بادمجان گياهى است يک‌ساله از خانواده Solanaceae با نام علمى Solanum melongene، ارتفاع بوته آن به نيم تا يک متر مى‌رسد، ساقه آن علفى و محکم بوده و استحکام آن تقريبا زياد است، به‌ طورى که احتياجى به قيم ندارد. ريشه‌ها زياد عميق نبوده و حداکثر تا عمق ۸۰ تا ۹۰ سانتى‌ متر در خاک نفوذ مى‌کنند. برگ‌ها پهن و گاهى گرد و تخم‌مرغى هستند و پهناى آنها به ۵ تا ۱۰ سانتى‌متر مى‌رسد. گل‌هاى بادمجان بزرگ و ستاره‌اى شکل هستند.

کاشت

الف- تهيه نشاء
لازم است که نشاء آن را قبلا در محل خزانه هواى  آزاد يا بستر گرم و يا گلخانه تهيه کرده و پس از چهار برگه شدن آن را به زمين اصلى منتقل نمود. براى اين منظور بذر بادمجان را ۱۰-۸ هفته از مساعد شدن هواى خارج (مزرعه) در يکى از بسترهاى مذکور مى‌کارند. گاهى ضرورت دارد که نشاء را از خزانه اصلى به خزانه انتظار (خزانه دوم) انتقال داده تا در موقع مناسب به زمين اصلى منتقل گردد. از آنجائى که ريشه بادمجان نسبت به جا به‌ جا کردن حساس‌ تر از ريشه گوجه‌ فرنگى است بنابراين بايد در موقع کندن نشاء سعى کرد که ريشه را با مقدارى خاک از خزانه کنده و به‌ سرعت به زمين اصلى انتقال داد. براى جلوگيرى از تلفات نشاءکارى و پيش‌رس کردن بادمجان مى‌توان از گلدان‌ هاى توربى و پلاستيکى نيز استفاده کرد. در اين صورت پس از انتقال نشاء به زمين اصلى گياه بدون توقف به رشد و نمو خود ادامه خواهد داد.

ب- مقدار بذر
مقدار بذر لازم جهت نشاء يک هکتار در حدود ۶۰۰-۴۰۰ گرم مى‌باشد.

آبيارى
کشت بادمجان به‌صورت رديفى و آبيارى آن به‌ طريقه نشتى انجام مى‌گيرد.

کوددهى
با توجه به اينکه بادمجان داراى طول دوره رشد نسبتا طولانى مى‌باشد لازم است که مواد غذائى کافى در تمام دوره رشد در اختيار گياه باشد. بنابراين جهت رفع نيازهاى کودى بادمجان و بهبود حاصلخيزى خاک مى‌توان مقدار ۳۰ تن کود حيوانى در هکتار مصرف کرده و يا در صورت عدم وجود کود حيوانى از کود سبز استفاده کرد. براى تغذيه کامل گياه علاوه بر کود حيوانى يا کود سبز با يد کودهاى شيميائى را به ميزان ۷۵-۱۰۰ کيلوگرم ازت خالص، ۱۰۰-۱۵۰ کيلوگرم فسفر و به همين اندازه پتاس خالص به‌کار برد. معمولا کود ازته را سه قسمت کرده و يک سوم آن را در موقع تهيه زمين و قبل از نشاء کارى و بقيه را به‌صورت کود سرک در دو نوبت، يکى در مرحله تشکيل گل و ميوه و ديگرى در اواسط دوره باردهى گياه به زمين مى‌دهند.

برداشت
برداشت بادمجان از زمانى‌ که طول ميوه به يک سوم اندازه کامل خود رسيد شروع مى‌شود. ميوه بعد از رسيدن کامل (از نظر طول) مى‌تواند مدتى بدون آن که در کيفيت آن تغييرى حاصل شود روى بوته بماند.
البته اگر برداشت محصول قبل از بزرگ شدن کامل ميوه‌ها انجام گيرد، مى‌توان محصول بيشترى برداشت کرد. ولى چون مسئله بازار پسندى مطرح است لازم است ميوه‌ ها از نظر اندازه و رنگ مناسب بازار باشند. در موقع برداشت معمولا ميوه را همراه با دم آن که خيلى محکم به‌ ساقه بوته چسبيده است با چاقو بريده و کاسبرگ بزرگ آن همراه با قسمتى از دم روى ميوه باقى مى‌ماند و به بازار عرضه مى‌شود.


مشاهده مشخصات بذور بادمجان فضای باز
درحال بارگزاری