منوی سایت

نماتد گالزای گندم Anguina tritici

به اين بيماري، نماتد گالزاي گندم نيز گفته ميشود. عامل اين بيماري، نماتد Anguina tritici  Steinb.) Chit) مي باشد و انگل اجباري است.

نشانه‌هاي بيماري 

در اثر اين بيماري فاصله بين گره‌هاي ساقه گندم كم و در نتيجه ساقه‌هاي آلوده كوتاه تر از ساقه‌هاي سالم شده و پيچيدگي هایی در طول ساقه و نيز در برگ ها ايجاد مي‌شود. سنبله‌هاي بيمار كوچك و گلوم‌ها خيلي باز هستند، زيرا اغلب دانه‌ها يا همه آنها به رنگ قهوه‌ای-سياه در آمده و در واقع اينها گال‌هايي با اندازه كوچك تر از دانه‌ سالم گندم ‌مي‌باشند. درصورتي كه اين گال‌ها در آب خيسانده و خرد شوند، تعداد زيادي لارو متحرك نماتد از آن بيرون مي‌آيند.
 
 
نماتد پوسیدگی سیب زمینی   Ditylenchus  destructor
پژمردگی باکتریایی Bacterial  Wilt                                       
عامل: Ralstonia   solanacearum                                    
 
پژمردگی باکتریایی یا پوسیدگی قهوه ای، مهم ترین و خطرناک ترین بیماری باکتریایی سیب زمینی در نواحی گرم دنیاست.
علائم
در ابتدا ممکن است علائم پژمردگی اولیه در یک طرف یک برگ یا شاخه، ظاهرشوند و در سمت دیگر برگ و یا دیگر شاخه ها، بروز نکنند. معمولاً، همراه با پژمردگی، زردی خفیفی نیز دیده می شود. علائم بعدی به صورت پژمردگی شدید، قهوه ای شدن و ریزش برگ ها و به دنبال آن مرگ بوته است. رشته های آوندی سیاه شده و دربرش عرضی غده، ترشحات لزج سفید متمایل به خاکستری خارج می شود. این ترشحات در آلودگی های خفیف دیده نمی شود. در نواحی که این مواد لزج خارج می شود، خاک به سطح غده ها می چسبد. در برش عرض غده ها یا ساقه ها، معمولاً ترشحات سفید متمایل به خاکستری  از حلقه های آوندی تیره، تراوش می کند. ممکن است علائم هوایی یاعلائم روی غده به تنهایی دیده شوند، اما علائم روی غده معمولا بعد از علائم هوایی بروز می کنند. در صورت کشت بذر آلوده در نواحی خنک و یا کشت غده هایی که در اواخر فصل رشد آلوده شده اند، آلودگی غده ها به صورت مخفی خواهد بود. در درجه حرارت های بالا پژمردگی به سرعت توسعه می یابد.


نماتد ساقه یونجه Ditylenchus  dipsaci

علائم بیماری
روی ساقه، جوانه ها یا گیاهان جوان برآمدگی ها‍یی به وجود می آید و برگ ها كوتاه و پیچیده می شوند. نوک برگ ها از بین می رود. برای کسب اطلاعات جامع تر به قسمت نماتد شناسی مراجعه شود. 


 
نماتد سیست سیب زمینی   Globodera    pallid
نماتد سیست سیب زمینی   Globodera   rostochiensis
 
از خطرناک ترین عوامل نماتدی قرنطینه ای که با خاک همراه غده های سیب زمینی قابل انتقال هستند، نماتد های سیست سیب زمینیGlobodera pallida و   Globodera  rostochiensis  می باشد.

اولین علامت در یک مزرعه آلوده به نماتد سیست سیب زمینی ظهور نقاط با پوشش گیاهی کم به صورت لکه ای در قسمت های مختلف مزرعه است كه در این نقاط، رشد گیاه بسیار ضعیف بوده و علائم کمبود شدید مواد غذایی را نشان می دهد. این لکه ها در جهتی که شخم زده می شوند کشیده شده و گسترش می یابند. اگر آلودگی در مزرعه از چند سال قبل شروع  شده باشد این نواحی آلوده بزرگتر بوده و در آلودگی های شدید کل مزرعه از بین می رود. اثرات نماتد سیست سیب‌زمینی روی گیاه شامل تنش آبی و پیری زودرس برگ ها می‌باشد و در گیاه شدیدا آلوده، زمین كاملا با برگ های ریزش كرده پوشیده می‌شود. علائم آلودگی در برگ ها شبیه به علائم کمبود مواد غذایی و به صورت كلروز، زردی غیر طبیعی و پژمردگی، زرد و نكروزه شدن حاشیه برگچه ها و چرمی شدن برگ ها می باشد. ساقه‌ها باریك و ضعیف شده و رشد ریشه‌ها تا حد زیادی كاهش می یابند، ریشه‌ها معمولاً كوچك، افشان و به میزان زیاد منشعب شده و به شدت دچار پوسیدگی می شوند و علائمی شبیه به خسارت بیماری پوسیدگی ریزوکتونیایی نشان می دهند. غده‌ها نیز از لحاظ تعداد و اندازه كاهش می‌یابند و غده های برداشت شده از چنین مزارعی کوچک بوده و تعداد غده در هر بوته به شدت کم خواهد بود.

نماتد سیستی گندم و جو   Heterodera  filipjevi
نماتد سیستی گندو و جو   Heterodera  latipons
 
نماتد سیستی سویا  Heterodera  glycines

علائم در روی قسمت‌های هوایی گیاه باعث تشخیص این بیماری نمی‌شود، چون علائمی مانند کوتولگی و زردی در اثر سایر عوامل بیماری زا چون ویروس‌ها نیز ایجاد می‌شود. برخی از علائم عمومی آلودگی که باعث خسارت به دانه‌های سویا می‌شود به ‌راحتی قابل مشاهده نبوده و بیشتر مناطق آلوده به کوتولگی و زردی ممکن است با نماتد سیست سویا مرتبط باشد و مانع تشکیل گره‌های تثبیت کننده ازت گردد، ولی کمبود مواد غذایی آسیب‌های ناشی از مصرف سموم و کودهای شیمیایی، تغذیه شته‌ها از سویا و کمبود آهن و پتاسیم باعث تشدید این بیماری می‌شود. البته در سال‌های خشک و همچنین در خاک‌هایی که ظرفیت نگهداری آب در آن‌ها کم است، گیاه به شدت آلوده شده و قبل از گلدهی از بین می‌رود. با توجه به این که شته‏ها ناقل ویروس‌های گیاهی هستند فعالیت این نماتد توسط برخی از قارچ‌های ناقل و برخی از ویروس‌ها تشدید می‌شود. اثر متقابل این نماتد با قارچ‌های میکوریز، علف‌های هرز، حشرات و نماتدهای دیگر گزارش شده است. وجود خاک حاصلخیز و رطوبت کافی تحمل گیاه را نسبت به این نماتد افزایش می‌دهد.

نماتد سیستی چغندر قند  Heterodera  schachtii

علائم اندام هوايي گياه ارتباط به سن، فصل و دما دارد. اولين علائم بيماري در روي چغندر قند در اوايل فصل تابستان و در هنگام تابش آفتاب به صورت پژمردگي برگ هاي بوته چغندر بروز مي كند و در هنگام شب و در هواي خنک برگ ها مجددا حالت عادي و شادابي خود را باز مي يابند. شكل عمومي بوته عقب افتاده و زرد و كم رشد است.
بعد از حمله ريشه اصلي كوچك تر از معمول ولي داراي ريشك هاي فرعي زياد از حد و افشان مي‌باشد. تقريبا در همه موارد بعد از نفوذ نماتد قارچ ها حمله كرده و سبب سياهي بافت ريشه مي‌شوند. اگر تعداد زيادي لارو به ريشه حمله كنند، سبب از بين رفتن ريشه‌ها مي‌گردند. مهم ترين علائم حمله نماتد وجود سيست  (Cyst)هاي سفيد رنگ به اندازه حدود يك ميليمتر يا ته سنجاق است كه با چشم عادي و غير مسلح قابل رؤيت هستند. اگر چه بافت مورد حمله نماتد قدري ضخيم مي‌شود، اما هيچ برآمدگي يا غده‌اي در درون بافت گياه مانند نماتد مولد غده بوجود نمي‌آيد.
 

نماتد های مولد غده (ریشه گرهی)  Meloidogyne  spp.

درقسمت هاي هوايي به صورت زردي، ‌پژمردگي، كوتولگي و كمي رشد ظاهر مي‌شود.
غده هاي به قطر يك ميلي‌متر تا دو سانتيمتر كه روي ريشه ظاهر مي‌شوند كه به صورت دانه هاي تسبيح قرار گرفته يا همانند منگوله‌هایی به ريشه آويزان ميگردند.
اين غده‌هاي گياهي با گره هاي محتوي باكتري در ريشه گياهان خانواده لگو مينوز ها اشتباه مي‌شوند، اگر ريشه را بشكافيم در زير بينوكولر يا ميكروسكوپ مي‌توانيم نماتدها را مشاهده كنيم.

نماتد مولد زخم ریشه غلات      Paratylenchoides     ritteri
نماتد زخم ریشه غلات Pratylenchus   neglectus               

نماتد زخم ریشه چای    Pratylenchus   loosi

نماتد مولد زخم ريشه چای Pratylenchus loosi در حال حاضر به عنوان يکی از مهم ترين عوامل خسارت زای چای درشمال کشور مطرح است. بوته های آلوده به اين نماتد ضعيف و کم رشد، دارای شاخه های متفرق و قادر به توليد شاخه و برگ جديد نمی باشند.
 آلودگی اکثرا به صورت لکه ای در باغ ظاهر می شود. بوته های آلوده ضعیف و کم رشد بوده و برگ ها زرد و کوچک و حالت چرمی شکل (بنج) به خود می گیرند. در فصل بهار بوته های آلوده غنچه کمتری تولید می کنند یا اصلا فاقد غنچه می باشند. در فصل پاییز بوته های آلوده سریع تر از بوته های سالم گل و بذر بیشتری تولید می کنند. این گونه بوته حساس تر از بوته های سالم بوده خصوصا اگر در چنین باغاتی هرس کف بر صورت گیرد. با تنش (استرس) خشکی در تابستان بوته های کاملا خشک می شوند. با زخمی که نماتد ها روی ریشه ها ی موئین (به زبان محلی پشم ریشه) ایجاد می کنند و راه ورود مناسبی برای سایر عوامل بیماری زا خصوصا قارچ ها می باشند که این قارچ ها عامل پوسیدگی ریشه هستند و در نهایت در خشک شدن بوته موثر هستند.بنابر منابع موجود از نظر تراکم جمعیت وقتی نماتد را خسارت زا گویند که وجود بیش از یک نماتد در یک گرم خاک باعث خسارت شدیدی گردد.
 
نماتد مولد زخم     Pratylenchus    scribneri
نماتد زخم ریشه غلات    Pratylenchus   thornei
نماتد ریشه گیلاس – گردو و فندق   Pratylenchus   vulnus
 
نماتد مرکبات و زیتون   Tylenchulus   semipenetrans

بر اثر حمله نماتد به ريشه مركبات، درختان به تدريج رو به زوال مي‌روند. برگ ها كم پشت و سبز مايل به خاكستر و كدر مي‌شوند. سرشاخه‌ها خشک شده، ميوه‌ها كوچك و كم بوده و اغلب مي‌ريزند. ريشه‌ها رشد طبيعی نداشته، ضخيم به نظر مي‌رسند و يك لايه خاك روي آنها را فرا گرفته است كه به آساني شسته نمي شود. اين علائم مويد آن است كه نماتد ريشه مركبات را آلوده كرده است. هيچ گونه تورم يا گال روي ريشه‌ها ديده نمي‌شود. ولي ريشه‌هاي آلوده كلفت تر هستند.
بالغ نماتد مركبات انگل نبوده و تغذيه و خسارت به ماده‌ها و لاروهاي نر و ماده محدود مي‌شود. تغذيه لاروها به طور پارازيت خارجي روي بافت هاي پوست است. ماده‌هاي جوان از ناحيه سر تا گردن در پوست فرورفته است. سرآنها داخل حفره‌اي كه در يك ناحيه گياهي ساخته شده به اطراف حركت مي‌كند. تغذيه از 6-10 سلول مجاور اين حفره كه به نام ياخته‌هاي پرستار معروفند صورت مي‌گيرد. درگياهان مقاوم پس از نفوذ لاروها به ياخته‌هاي پوستي اين سلولها نكروز شده و درنتيجه تغذيه صورت نگرفته و نماتد از بين مي‌رود. در شيره گياهان مقاوم و غير ميزبان مواد مسموم كننده نماتد نيز ديده شده است. معمولا تا وقتي كه جمعيت نماتد روي ريشه درخت به حد نصاب (40000 لارو) نرسد، درخت كاملا از بين نمي‌رود. از طرفي نشانه‌هاي بيماري روي اندام هاي فوقاني 3-5 سال بعد از آلودگي ريشه ظاهر نخواهد شد. و سرانجام بر اثر فساد ريشه و عدم جريان شيره گياهي به بالاي درخت از بين خواهد رفت.
 
 
 
درحال بارگزاری