منوی سایت
چمن گیاهی تک‌ لپه‌ای با برگهای نازک است که رشد آن از پایه برگ (محل اتصال به ریشه) صورت می‌گیرد. بیشتر چمن ها از خانواده گندمیان (Gramineae) می باشند(باریک برگ بودن ویژگی گیاهان این تیره است) ولی درخانواده های دیگر نیز چمن وجود دارد. مثلا چمن دایکوندرا (چمن شبدری) (Dichondra repens) از تیره نیلوفریان و شبدر (Trifolium sp) از خانواده لگومینوز می باشند.
Turf Grass یک اصطلاح کلی در چمن کاری ، به معنای فضای سبز پوشیده از گیاهان علفی می باشد که قابلیت چمن زنی و توانایی تحمل پاخوری را دارا می باشند. Lawn ها نیز در این دسته قرار می گیرند.

زمان کاشت چمن ها
چمن ها را در بهار و پاییز می کاریم. بهترین زمان کشت، پاییز است چون از گرمای هوا کاسته شده است و علف های هرز کمتر وجود دارند ( معمولا چمن های فصل سرد را در پاییز و چمن های فصل گرم را در بهار می کارند).

انواع چمن
در یک نوع از دسته بندی چمن ها به دو دسته تقسیم می شوند:

الف):چمن های فصل سرد
گونه هایی از چمن که رشد بهینه آنها در دمای بین 15 تا 24 درجه سانتی گراد اتفاق می افتد .بسیاری از این گونه ها در در گرمای زیاد به حالت خواب هستند و یا از گرما آسیب می بینند. گونه های زیر شاخه festucoid جزو این طبقه بندی می باشند.

ب):چمن های فصل گرم
دمای بهینه رشد این نوع چمن ها 27 تا 35 درجه سانتیگراد می باشد. گونه های زیر شاخه eragrostoid و panicoid و چمن معروف دایکوندرا که در نقاط مرطوب و سایه کشت و کار می شود جزو این طبقه بندی می باشند برای تولید چمن رول بیشتر از چمن های فصل گرم استفاده می کنیم چون اکثرا ریزوم های خوبی دارند که به خوبی در هم تنیده می شوند. این چمن ها از بالا ترین قدرت پاخوری برخوردار می باشند.

کشت و کار چمن ها
در کاشت چمن گاهی از آمیخته های بذری استفاده می شود تا چمن در تمامی فصول سال سبز باقی بماند. Mixture بذر ترکیبی، شامل دو یا چند گونه چمن است که با ایجاد تنوع، مقاومت و قدرت پاخوری چمن را بهبود می بخشد. Blend نیز بذر ترکیبی ، شامل دو یا چند کولتیوار از یک گونه چمن است که نسبت به Mixture تنوع کمتری دارد ولی چمن یکنواخت تری به ما می دهد.

روش های کاشت چمن
بذری ( دستی یا ماشینی) :
معمول ترین و راحت ترین روش کاشت چمن است بذرها به راحتی انبار می شود و در روش کشت بذری ، گسترش ریشه های چمن بسیار خوب صورت می گیرد، به کارگر و هزینه کمتری نیاز دارد. اما عیبی که این روش دارد اینست که هر زمان از سال نمی توانیم بذر کاری کنیم.

روش نشایی
یک مقدار از چمن را به همراه خاکش از جایی به جای دیگر، انتقال می دهیم . اگر بخواهیم در فصل رشد چمن ها را نشا کاری کنیم ، نیازی نیست که تمامی زمین را با نشا های چمن بپوشانیم چون نشا ها رشد می کنند و جاهای خالی زمین را پر می کنند. ولیکن در غیر فصل رشد باید تمامی فضای زمین ، با نشا پر شود. روش نشا کاری برای زمانی است که نیاز به کشت سریع داریم و در دنیا از این روش کمتر استفاده می شود .

روش های جدید چمن کاری در دنیا شامل
دستک(ریزوم) افشانی ( استولون افشانی) (Stolonizing)
در این روش تنها دستک ها را ( بدون در نظر گرفتن مکان مشخص برای آنها ) روی زمین به صورت مکانیکی همراه با خاک پخش می کنند . استولون ها از بذر ها نسبت به خشکی و کمبود مواد غذایی مقاوم تر هستند.

تکه کاری (Spriging)
در این روش دستک ها یا ریزوم ها را در حفره های کوچک میکارند. توجه داشته باشید که در این روش دستک ها جای مشخص دارند و معمولا به صورت ردیفی کشت می شوند.

کشت توپی (Plugging)
بیشتر برای ترمیم قسمت های آسیب دیده از این روش بهره گرفته می شود و در سطح وسیع استفاده نمی شود چون صرفه اقتصادی ندارد.

چمن های فرش ( رول ) (Sodding)
در این روش چمن در محلی خاص کشت می شود و هنگامی که به اندازه مناسبی برای فروش رسید، به همراه ریشه و ریزوم بریده و به محل اصلی کشت انتقال داده می شود .تفاوت عمده چمن فرش با چمن معمولی در اینست که در تولید چمن فرش ، عامل مهم، بخش زیر زمینی است ولی در چمن معمولی عامل مهم ، قسمت روزمینی می باشد. لذا در تولید چمن فرش استحکام و توسعه خوب ریزوم ها و ریشه ها از اهمیت خاصی برخوردار است.
گونه هایی را برای چمن رول انتخاب کنید که دارای ریشه ها و یا ریزوم های خوبی باشند مثلا از چمن های فصل گرم ، چمن آفریقایی و از چمن های فصل سرد چمن پوا مناسب می باشد..

بازسازی چمن قبلی یا تعویض آن(Renovation)
چمن هایی که مدت زمان زیادی از کاشت آنها می گذرد را با این روش تعویض می کنند . بدین ترتیب که چمن پیر (15- 10ساله ) را به همراه ریزوم ها و خاک زیرش را از خاک خارج می کنند و پس از تعویض خاک چمن جدیدی می کارند.

بذر افشانی (Over Seeding)
هنگامی که روی چمن کشت شده ، بذر رقم دیگری بپاشند ، این اصطلاح را بکار می برند. مثلا در پاییز لولیوم را کشت می کنند سپس در بهار بر روی لولیوم ، چمن آفریقایی می پاشند. این روش بیشتر برای حفظ حالت سرسبزی چمن و ترمیم بخش های آسیب دیده کاربرد دارد.Over Seeding به ویژه با کاربرد یکساله هایی مثل پوا صورت می گیرد.
درحال بارگزاری